În temeiul prevederilor cuprinse la art. 54 din Legea nr. 215 din 23 aprilie 2001 privind administraţia publică locală, republicata în anul 2007, cu modificările şi completările ulterioare, coroborată cu Legea nr. 393 din 28.09.2004 privind Statutul aleşilor locali, cu modificările şi completările ulterioare, art. 15 şi anexa nr. 2 din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare al consiliilor locale, aprobat prin O.G.R. nr. 35 din 30 ianuarie 2002, cu modificările şi completările ulterioare, s-au organizat Comisiile de Specialitate ale Consiliului Local al Oraşului Ocna Mureş, pe domenii de activitate, după cum urmează:

Comisia nr. 1 mandat 2012-2016

Comisia pentru probleme economico-financiare, învăţământ, sănătate şi familie, protecţia socială a vârstnicilor, protecţia copilului, tineret şi sport, formată dintr-un număr de 9 membri, având următoarea componenţă:

1. PODARIU PAVEL – GLIGOR PNL (PDL)
2. ARON MARIN PNL
3. BACIU IOAN PNL (PDL)
4. HERŢEG HOREA PP-DD
5. MARELE ADRIAN CRISTIAN PNL (PDL)
6. OLTEAN-DAN GLIGOR PSD
7. NICOARĂ MARCELA ELENA PNL (PDL)
8. ISPAS AUREL COSTICĂ PC
9. VINŢELER ION PNL (PDL)

Comisia nr. 2 mandat 2012-2016

Comisia pentru probleme juridice şi de disciplină, amenajarea teritoriului şi urbanism, agricultură, activităţi social-culturale, relaţia cu cultele, protecţia mediului şi turism, formată dintr-un număr de 9 membri, având următoarea componenţă:

1. PODARIU PAVEL GLIGOR PNL (PDL)
2. LEAHU IOAN MIRCEA PSD
3. DRĂGUŢ AUGUSTIN IOSIF PNL
4. STOICA ALIN SEBASTIAN PNL (PDL)
5. MAN FLORIN AUGUSTIN PSD
6. JURJ CLAUDIA DACIANA PP-DD
7. STĂNESCU VASILE PNL (PDL)
8. COCIȘ DORIN PNŢCD
9. BARBU IOAN DANIEL PNL (PDL)

Comisia nr. 1 mandat 2016-2020

Comisia pentru probleme economico-financiare, învăţământ, sănătate şi familie, protecţia socială a vârstnicilor, protecţia copilului, tineret şi sport, formată dintr-un număr de 9 membri, având următoarea componenţă:

1. PODARIU PAVEL – GLIGOR PNL
2. ARON MARIN PNL
3. BACIU IOAN PNL
4. MIHĂIESCU RADU-CIPRIAN PNL
5. MARCU RĂZVAN-CORNEL ALDE
6. OLTEAN-DAN GLIGOR PSD
7. NICOARĂ MARCELA ELENA PNL (PDL)
8. DAMIAN LIVIU RAREȘ PMP
9. VINŢELER ION PNL

Comisia nr. 2 mandat 2016-2020

Comisia pentru probleme juridice şi de disciplină, amenajarea teritoriului şi urbanism, agricultură, activităţi social-culturale, relaţia cu cultele, protecţia mediului şi turism, formată dintr-un număr de 9 membri, având următoarea componenţă:

1. PODARIU PAVEL GLIGOR PNL
2. LEAHU IOAN MIRCEA PSD
3. MARELE ADRIAN-CRISTIAN PNL
4. STOICA ALIN SEBASTIAN PNL
5. TECAR DAN-CIPRIAN PNL
6. OROSZHEGYI CSABA UDMR
7. BUGNAR IOAN-VASILE PSD
8. BARTHA ANDREI-MUGUREL ALDE
9. BARBU IOAN DANIEL PNL

Înapoi sus